Brandenburg: ‘Til inspirerend voorbeeld’

Brandenburg: ‘Til inspirerend voorbeeld’

Gepubliceerd op 06 september 19, 14:27

ZAANSTAD- Met de winst van de Onder 15-Supercup is de kop eraf voor de AZ Jeugd. Hoofd Jeugdopleiding Paul Brandenburg gaat tegenover AZ Media in op de verwachtingen in het nieuwe seizoen, de toptransfer van Guus Til, het debuut van Joris Kramer en meer.

Blij dat de vakantie erop zit en alle jeugdcompetities weer gaan beginnen?
“We draaien hier alweer een paar weken op volle toeren, maar het is voor onze spelers wel altijd mooi als het ‘echte werk’ weer begint. Individuele ontwikkeling staat voorop binnen de AZ Jeugdopleiding, maar voor hen is het spelen van wedstrijden waarin iets op het spel staat het mooiste dat er is. Het spreekt dus voor zich dat zij hiernaar uitkijken, maar dat geldt ook voor mij. Een volle zaterdag met drie of vier duels op het AFAS Trainingscomplex; daar kan ik echt naar uitkijken.”

En dan is de lekkerste start natuurlijk voor AZ Onder 15, dat zaterdag direct de Supercup won.
“Een prijs pakken is een geweldige ervaring en verveelt nooit. De succesbeleving die daarbij komt kijken is nuttig, maar ook leerzaam. Hoe gaan de verschillende spelers daarmee om? Hoe managen zij dat binnen het team? Zulke momenten dragen bij aan het vormen van karakters. Aan de andere kant is het net zo nuttig om met tegenslagen te maken te krijgen. Natuurlijk winnen wij met AZ het liefst alles, maar die wens mag de individuele ontwikkeling nooit in de weg staan. Een moment van tegenslag kan in de ontwikkeling juist helpen. Dat is ook de reden waarom onze spelers constant met opzet in situaties gebracht worden waarin zij moeten dealen met weerstand. Daar leer je veel meer van dan een opleiding zonder tegenslag waarin alles gladjes verloopt.”

Dat doet denken aan Guus Til. Als jeugdspeler was hij niet altijd zeker van een basisplaats. Mooi voorbeeld voor de huidige jeugd?
“Absoluut! Als jong talent had Guus soms moeite belangrijk te zijn voor het team, maar hij haalde wel AZ 1 en groeide in korte tijd uit tot basisspeler en aanvoerder. Hij is dus iemand met een sterk karakter, die aantoont dat meerdere wegen naar de top leiden. Een geweldig inspirerend voorbeeld voor veel jeugdspelers, zowel zij die nu tot de ‘bovenkant’ van hun team behoren als de jongens die nog een stap moeten maken ten opzichte van hun ploeggenoten.”

Hoe keek jij naar Guus' transfer naar Spartak Moskou?
“Enerzijds is het jammer dat een dragende speler vertrekt, maar bovenal maakt het ons trots. Guus maakt een toptransfer en dat is vooral een compliment voor hemzelf, maar ook voor alle mensen die iedere dag bezig zijn om onze spelers verder te ontwikkelen. Eerder gingen ook jeugdexponenten als Ridgeciano Haps en Derrick Luckassen voor grote bedragen weg, de transfer van Til gaat weer een stapje verder. Het strookt met ons streven om jeugdspelers steeds beter en completer af te leveren aan het eerste team. Binnen de AZ Jeugdopleiding heerst de ambitie het elke dag weer beter te doen.”

En onlangs werden weer de vruchten geplukt in de vorm van een debutant.
“Joris Kramer. Een geweldig moment voor Joris, die in de Onder 12 binnenkwam bij AZ en al die jaren naar dit moment heeft toegewerkt. Dat heeft hij helemaal zelf afgedwongen, onder meer door er altijd in te blijven geloven en keihard te blijven werken. Dat tekent de persoon die hij is, Joris heeft een sterke persoonlijkheid en toont aan dat geduld een schone zaak is. Hij bewijst dat kwaliteit vroeg of laat altijd komt bovendrijven en dat hard werken wordt beloond.”

Vorig seizoen werden twee teams landskampioen, één pakte de KNVB Beker en verder werden allerlei internationale toernooien gewonnen. Graadmeter voor succes?
“Niet per se. Wanneer wij prijzen pakken, is dat veel meer een logisch gevolg van onze visie op talentontwikkeling en de werkwijze waarin die tot uiting komt. Dat geeft dus voldoening, maar vooral omdat het gebeurt in combinatie met onze manier van opleiden. Het seizoen 2019-2020 is dus niet geslaagd als wij twee landskampioenen afleveren. Het gaat altijd om de manier waarop en vooral om de individuele ontwikkeling die met het teamsucces gepaard gaat. Ik heb liever een laag stof op onze prijzenkast en tien debutanten en AZ en Jong AZ, dan vijftig jeugdprijzen en een haperende doorstroming naar het betaald voetbal.”

Zoals dat een logisch gevolg is, geldt dat eigenlijk ook voor het groeiende aantal jeugdinternationals, toch?
“Voor de spelers in kwestie is het een mooie bevestiging om een oproep de Nederlandse, Filipijnse, Tsjechische, Amerikaanse, Turkse of Curaçaose bond te krijgen. Je land vertegenwoordigen is als voetballer op dat moment het hoogst haalbare. Dat is iets speciaals en het is dan ook niet zomaar iets dat AZ nu hofleverancier van Jong Oranje is. Afgelopen jaren is in meerdere lichtingen het aantal jeugdinternationals fors toegenomen. Een mooi teken, wel blijft het aan de opgeroepen speler om dat in iets positiefs om te zetten en niet te denken dat je er al bent. Het belangrijkste is het besef dat je er altijd en overal keihard voor moet blijven werken en dat niets je komt aanwaaien. Alleen dan maak je kans om in de voetsporen van Til te treden.”


Nummer 1
Jeugdexponenten vormden in de afgelopen seizoenen een groeiend aandeel van A-selectie. Zo werden 49,7% van alle gespeelde minuten in het seizoen 2018-2019 gemaakt door talenten die de AZ Jeugdopleiding doorliepen. Daarmee is AZ de nummer 1 van Nederland.

Programma
Zaterdag gaat voor vijf teams de competitie van start. Zo komen AZ Onder 17, Onder 15 en Onder 14 op het AFAS Trainingscomplex in actie tegen NEC, Ajax en Vitesse. Bekijk hier het volledige programma van de AZ Jeugd.